www.ze.strefa.pl - strona główna
 
     

Oferta


Darmowy opał


Poradnik uprawy


Jak zarobić


Kontakt
Wierzba energetyczna - Zielona energia - Maszyny

Maszyny

W dziale tym pragnę przedstawić maszyny ułatwiają uprawę, zbiór i przetwarzanie wierzby energetycznej. Dział ten jest w ciągłej rozbudowie. Jeśli macie Państwo jakieś dodatkowe informacje (adresy firm, urządzenia, własne doświadczenia..itp) to proszę o podesłanie ich na mój e-mail (zielonaenergia@poczta.fm) aby dział ten był kompletny i rzetelny.

(Obrazki można nacisnąć aby zobaczyć powiększenie)

Maszyny do zbioru wierzby
Urządzenie krótki opis Gdzie szukać

Sekator
Jako proste narzędzie nadaje się do zbioru wierzby (jednorocznej) z bardzo małych plantacji (najczęściej z niewielkich mateczników z przeznaczeniem na sadzonki).
cena: ok. 10-40 zł
Sklepy ogrodnicze
Supermarkety

Kosa spalinowa z tarczą tnącą


kosa plecakowa

Do zbioru ręcznego można wykorzystać także kosy spalinowe z założoną tarczą tnącą. Ścinkę najlepiej przeprowadzać w grupach 2 osobowych. 1-osoba ścina wierzbę, druga nagina wierzbę (za pomocą drewnianej żerdki - BEZPIECZEŃSTWO !!). Ze względu na niewielką wydajność metodę tą można wykorzystać na niedużych plantacjach (maksymalnie kilka hektarów). Najlepiej ścina się wierzbę sadzoną w tym samym roku (która ma 2-3 pędy). Wierzbę rozkrzewioną (z wieloma odrostami) ścina się trudniej, ponieważ mała tarcza tnąca nie obejmuje swym zasięgiem całej karpy i trzeba ją ścinać "na raty" z różnych stron (co niestety jest dość pracochłonne).
Warte uwagi są również plecakowe kosy spalinowe (do koszenie w trudnym terenie). Cały ciężki osprzęt kosiarki (silnik, sprzęgło, zabiornik paliwa) trzymamy na plecach, natomiast w rękach tylko wysięgnik z aparatem tnącym. Co pozwala na łatwiejsze operowanie piłą tnącą i mniejszy wysiłek.
cena: 1-2 tyś. zł
cena kosiarki plecakowej 1,6-2,5 tyś. zł
Sklepy z kosiarkami

w internecie:
www.e-kosiarki.pl
www.artgarden.pl
www.stihl.pl
www.husqvarna.pl


Kosiarka listwowa
Kosiarki listwowe (np. typu OSA napędzne od WOM ciągnika) pozwalają ścinać wierzbę jednoroczną. Zamiast opisu przytoczę tutaj opinię o takim zbiorze wyszukaną w internecie: "......... Ja ścinam kosiarką listwową - lepszego sposobu jeszcze nie poznałem - ale ścięte "kije" spadają przed kosiarkę i są jeszcze raz przecinane. W ten sposób powstaje strata tj. grube kawałki, które mają parę centymetrów i nie nadają się do sprzedaży. Oczywiście staram się "kłaść" wierzbę za kosiarkę, jak to się robi ze zbożem, ale nie ma siły żeby zdążyć mimo wolnej jazdy ciągnika" oraz jeszcze jedna opinia: "......W tamtym sezonie kosiłem C-330 na IV biegu i sporym gazie (bo tak jeżdżąc nie ucinały się ponownie)...."
Obecnie już nikt nie produkuje (tak mi się wydaje) kosiarek tego typu, więc jedynym wyjściem jest zakup używanej.
cena używanej: ok. 300-700 zł
Składy ze sprzętem rolniczym,
ogłoszenia w gazetach,

w internecie:
www.autogielda.com.pl


Kosiarka do wierzby
Kosiarka do wierzby energetycznej.  Podpinana do ciągnika i napędzana wałkiem odbioru mocy (WOM). Umożliwia ścinanie wierzby 1, 2, 3 letniej (jednocześnie ścinany jest jeden rząd). Elementem tnącym jest drobnoząbkowa tarcza  (ze spiekami widiowymi) o średnicy 50..60 cm. Dedykowana jest ona dla małych i średnich plantacji (kilkanaście hektarów) i jest doskonałą alternatywą dla wycinki wierzby przy użyciu kos spalinowych.
cena: od 2500 zł
Zapraszam do działu Oferta


Sieczkarnia model Z304


Sieczkarnie do kukurydzy

Sieczkarnia 2-rzędowa
Sieczkarnie do kukurydzy, napędzane od wału odbioru mocy ciągnika (WOM), nadają się również do zbioru wierzby energetycznej (najlepiej jednorocznych odrostów). Sieczkarnia od razu dokonuje rozdrobnienia (zrębkowania) pędów wierzby i wyrzuca zrębki poprzez specjalną rynnę na przyczepę (dlatego zbiór wymaga zazwyczaj dwóch ciągników). W przypadku sieczkarni jednorzędowej model Z304 (18 000 tyś. zł) istnieje mozliwość podpięcia przyczepy do sieczkarni, a więc do zbioru wystarczy jeden ciągnik.
cena używanej sieczkarni: 1-3 tyś. zł
cena nowej sieczkarni: ok. 14 tyś. zł (orkan - jednorzędowy)
Składy ze sprzętem rolniczym,
ogłoszenia w gazetach,

w internecie:
www.sipma.pl
www.famarol.com
www.chempest.com.pl
www.poettinger.at/pl/
www.autogielda.com.pl


Sieczkarnia samojezdna
CLASS

Sieczkarnia samojezdna (np. CLASS model Jaguar) to już profesjonalny sprzęt, pozwalający na zbiór wierzby energetycznej na dowolnym etapie wzrostu (1,2,3 letnie). Kombajn taki dokonuje zrębkowania wierzby i wyrzuca zrębki na przyczepę (potrzebny dodatkowo ciągnik z przyczepą). Wydajność takiej sieczkarni (w zależności od wieku wierzby) to 0,3-3 ha/h. Jedyną wadą jest wysoki koszt zakupu. Stosowanie takiej sieczkarni ma więc sens na dużych plantacjach (minimum kilkadziesiąt hektarów).

Oto filmik (serwis YouTube) pokazujący pracę takiej sieczkarni - filmik -

cena używanej sieczkarni: ok. 40 tyś. zł
cena nowej sieczkarni: ???? tyś. zł

Składy ze sprzętem rolniczym,
ogłoszenia w gazetach,

w internecie:
www.autogielda.com.pl

 

Urządzenia do rozdrabniania (zrębkowania) wierzby energetycznej
Urządzenie krótki opis Gdzie szukać

Sieczkarnia tradycyjna
W wielu gospodarstwach znajdują się (nieraz bezużyteczne) tradycyjne sieczkarnie. Z powodzeniem można je wykorzystać (najlepiej napędzne silnikiem elektrycznym) do rozdrabniania pędów wierzby energetycznej 1-rocznych, ewentualnie 2-letnich. Aby zrębki nie były zbyt drobne można wymontować połowę noży tnących (np. z 4 pozostawić tylko 2). Najlepiej (najłatwiej) rozdrabniać wierzbę świeżą, zebraną prosto z pola. Jeśli nie mamy takiej sieczkarni, to najlepiej kupić ją od innego rolnika (który jej nie używa i zapewne tylko mu przeszkadza)

Rozdrabniarka do gałęzi
W przypadku małych areałów (na własne potrzeby opałowe) do rozdrabniania pędów wierzby można zastosować ogrodowe rozdrabniacze do gałęzi. Napędzne są one silnikami elektrycznymi o mocy ok. 2 kW (2000 W) i potrafią rozdrabniać gałęzie (w zależności od modelu i mocy silnika) do ok. 4,5 cm grubości, a więc nawet 3-letnie pędy wierzby energetycznej. Wadą takich rozdrabniaczy jest mała wydajność (w zależności od mocy silnika ok. 80-150 kg/h).
cena: 400-2000 zł
Sklepy ogrodnicze
Supermarkety

w internecie:
www.alko.pl
www.artgarden.pl
www.e-kosiarki.pl
www.ogrodniczy.com.pl
www.autogielda.com.pl


Rębaki
O wiele większą wydajność oraz zdolność rozdrabniania posiadają rębaki. Ilość przerobionego (rozdrobnionego) materiału liczona jest już w m3 (metrach sześciennych), a grubość gałęzi może dochodzić do kilkunastu centymetrów (oczywiście zależy to od konkretnego modelu rębaka). Rębaki mogą być napędzane własnym silnikiem spalinowym, silnikiem elektrycznym, a także być podpinane do ciągnika i napędzane wałem odbioru mocy (WOM). Cena nowych rębaków zależy od ich wydajności, zastosowanych rozwiązań techniczncych (np. automatyczne podajniki) i waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
cena: 3,5 tyś - kilkadziesiąt tyś. zł
w internecie:
www.e-kosiarki.pl
www.teknamotor.pl
www.junkkari.pl
www.artgarden.pl
www.drewno.com.pl

 

Urządzenia do brykietowania
Urządzenie krótki opis Gdzie szukać

Małe brykieciarki

Małe brykieciarki wcale nie są takie małe....chodzi tutaj raczej o ich wydajność wynoszącą ok. 100-200 kg/h. Nie jest to dużo, zwłaszcza jeśli planuje się przemysłową produkcję. Ale niestety ceny już nie są tak niskie.
cena: ok. 35 000 - 50 000 zł

Polecam stronę internetową - forum o brykieciarkach i brykietowaniu www.brykieciarki.fora.pl

w internecie:
www.ekoinstal.prx.pl
www.drewno.com.pl
www.brykieciarki.fora.pl

Brykieciarki


Linia produkcyjna

Brykieciarki z wydajnością 800-1000 kg/h już nadają się do przemysłowego przetwarzania wiór drzewnych na brykiet. Adekwatnie do wydajności rosną również ceny tych urządzeń. Na rynku mamy dość bogtą ofertę zarówno nowych jak i używanych urządzeń.
cena: ok. 50 000 - 100 000 zł

Brykieciarki służą jedynie do brykietowania wiór, które wcześniej muszą być odpowiednio przygotowane (rozdrobnienie drewna, podsuszenie), a więc kompleksowa linia do produkcji brykietu zazwyczaj składa się także z rozdrabniaczy i suszarni drewna. Cena kompletnej linii do produkcji brykietu wynosi ok. 100 000 zł (za używaną) i 600 000 zł (za nową)

Polecam stronę internetową - forum o brykieciarkach i brykietowaniu www.brykieciarki.fora.pl

w internecie:
www.ekoinstal.prx.pl
www.drewno.com.pl
www.brykieciarki.fora.pl

Wierzba energetyczna


Produkty z wierzby


Maszyny


Wierzbowe żywopłoty


Galeria fotografii

 
  Wstecz

 Strona główna

Dalej