www.ze.strefa.pl - strona główna
 
     

Oferta


Darmowy opał


Poradnik uprawy


Jak zarobić


Kontakt
Wierzba energetyczna - Zielona energia - Domowe spalanie

Domowe spalanie wierzby energetycznej

Chciałbym tutaj podzielić się spostrzeżeniami i doświadczeniami dotyczącymi spalania wierzby energetycznej w warunkach domowych. Weiele osób, zainteresowanych założeniem własnej plantacji wierzby, zadaje pytania (i słusznie) dotyczące tej kwestii. Więc po prostu napiszę jak ja to robię u siebie:

Uwaga: wszystkie zamieszczone tutaj obrazki są miniaturkami - można je nacisnąć - aby uzyskać powiększenie

Ponieważ obecnie jeszcze nie dysponuję maszyną do ścinania i jednoczesnego rozdrabniania pędów wierzby (ale mam zamiar wkrótce takową skonstruować). Więc ścianam pędy wierzby w całości za pomocą kosy spalinowej z założoną tarczą tnącą.

Zrębki wierzby energetycznej
Do rozdrabniania ściętych pędów używam tradycyjnej sieczkarni napędzanej silnikiem elektrycznym (za pomocą pasa transmisyjnego). Modyfikacja sieczkarni polegała jedynie na wymontowaniu dwóch z czterech noży tnących (aby wierzby nie rozdrabniać na zbyt małe kawałki). Sieczkarnia bardzo dobrze sobie radzi z 1-rocznymi pędami wierzby. Najlepiej rozdrabniać pędy świeże, zebrane prosto z pola.
Jak pali się wierzba Rozdrobnioną wierzbę spalam w zwykłym piecu węglowym !!. I to bez konieczności jej podsuszania. Miałem obawy czy tak wilgotny materiał opałowy będzie się w ogóle spalał. Jak się okazało, ku mojemu zdziwieniu, spala się bez większego problemu (co można zobaczyć na zdjęciu obok). Przed spalaniem wilgotnych zrębków piec powinien osiągnąć jednak odpowiednią temperaturę pracy np. za pomocą porcji (łopata) węgla. Po rozżarzeniu można spokojnie dokładać zrębki wierzby. W przypadku podsuszonych zrębków spalanie jest całkowicie bezproblemowe.

Jedynym mankamentem spalania zrębków wierzby jest ich dużo mniejsza gęstość (są lekkie) niż węgla czy miału. Więc niestety trzeba o wiele częściej dokładać je do pieca. Rozwiązaniem tego problemu byłby podajnik automatyczny.


Wierzba energetyczna


Produkty z wierzby


Maszyny


Wierzbowe żywopłoty


Galeria fotografii

 
  Wstecz

 Strona główna

Dalej